Sauna ehitamine ei ole keeruline. Ka saunalava ehitamine on lihtne, kui oskad akutrelli käes hoida, sest saunalava ehitusel kehtivad nö kuldstandardid. Sa saad sellega ise hakkama, seega miks sa peaks kellelgi maksma?
Siin on sulle ühe sauna ja saunalava ehitamise lugu. Kui sa tunned ennast ära, siis, ma loodan, see aitab sind ja suunab sind tegema läbimõeldud otsuseid. Kui sul tekib küsimusi, siis palun saada e-kiri aadressile toasjaaias@gmail.com .
Esimene asi, mida kontrollima pead on alusehitus. Seda eriti puidust saunade puhul.
Kuidas ehitada hea saun?
Alati tuleb kontrollida, kas vundament, põrandlaagid ja seinakonstruktsioon on tugev ja kindel. Antud juhul oli probleemiks kahtlane vundament. Oli proovitud kasutada vaivundamenti, kuid see oli liiga hõreda sammuga, puudust piisav padi, sest pinnas oli väga pehme.
Vaivundamendi tugevdamine
Kogu töö sai alguse olemasoleva vaivundamendi tugevdamisest, sest kergplokil, millel vundament põhines, ei olnud usaldusväärset alust ehk killupatja.
Tööde käigus eemaldati kergplokkide ümbert pinnast, lisati 50 cm perimeetris uus killupaid, puuriti ploki sisse armatuurraua jaoks vajalikud augud, ehitatud ümber ploki armatuurvõrk ning valati 25cm perimeetri ulatuses betoonist king.
Laagide ja soojustuse paigaldus
Paigaldatud sai uued immutatud puidust põrandalaagid, mille samm varieerus 25cm ja 50 cm vahel. Vahe tulenes sellest, et välisseinte kandepostid olid kinnitatud otse vundamenditala peale, mitte omaette alusprussile. See tähendas, et seinu ei hoia alt koos sisuliselt mitte miski. Õigeid lahendusi võib olla mitmeid, kuid kõige odavam ja efektiivsem oli laagide paigaldamisel jälgida, et laagid ulatuks seinast seina nii, et vastasseinte tugipostid saaks omavahel ühendatud. Ilusti sama sammuga paigaldatud laagid on küll ilus vaadata, kuid ohutus ja kindlus ennekõike.
Laagide alla paigaldati altpoolt tuuletõkkekangas. Tegemist on tuulutatava vundamendiga, seega oluline on, et tuul ja niiskus ei pääseks altpoolt soojustuse sisse. Soojustuseks on 100 + 50 mm kivivilla.
Kanalisatsiooni paigaldamine
Paralleelselt tuuletõkke ja laagide paigaldamisega paigaldasime kanalisaltsioonitorud kaldega 60cm pikkust = 1 cm langust.
Põranda valamine
Põranda aluse moodustab OSB, mille peale läks otse 3cm finnfoam. Selle peale kile nii, et kile ulatuks ka min 20 cm seintele. Kile jääb niiskuskindla kipsi taha.
Kile peale 8mm armatuurvõrk, selle külge küttetoru. Põhimõtteliselt standard põrandavalu, paksusega 8 cm. Põranda sisse nagu ikka
küttetoru ja
äravoolutrapp. Küttetoru 16 mm. Äravoolutrapi asukoht sai valitud lava järgi. Betooniks C25-30 tugevusega betoon, kaldega trapi suunas. Et põrand tuleks kohe õige kõrgusega, panen mina seintele ja põranda sisse eelnevalt õigele kõrgusele alumiiniumkarkassi.
Hüdroisolatsiooni paigaldamine
On oluline meeles pidada, et betoon on poorne materjal ja see imab hästi niiskust. Märgades ja niisketes ruumides on oluline korralik vee- ja niiskustõke.
Mina katan alati betooni hüdroisolatsioonimastiksiga. Eelnevalt loomulikult tuleb üle
vaadata, kas põranda kvaliteet on hea, kalded korras, vajadusel saab isevalguva betooniga seda tasandada. Kui betoonpind on korralik, tuleb enne mastiksiga katmist see katta vastava tootja aluspinnavedelikuga. See tagab korralikku nakke. Loomulikult peab pind olema puhas ja kuiv. Mina panen alati ühe kihi naket, peale 2 kihti hüdrostoppi. See on juhuks, kui mastiks peaks alt vedama. Selle peale 2 kihti mastiksit. PS! Betoon peab saama enne min 2-3 nädalat kivistuda.
Seinakarkass jäi samaks. Kuna karkass oli sirgu, siis otse karkassile läks niiskuskindel kipsplaat. Kõik liitekohad on kaetud nii põranda kui laega ja plaatide vahed on kaetud lindi ja mastiksiga. See töö tuleks teha enne põranda valamist. Muidugi tuleb veel üks kiht mastiksit betooni ja seina ühendustesse, kuid
mulle meeldib mitmekordne kaitse. All on siiski OSB.
PS! Sauna puhul on oluline ventilatsioon - mina kasutan kahte sissepuhet (üks all ja teine võimalusel kerise koha) ja üks väljatõmme võimalusel diagonaalselt kerisega lava all 60 cm kõrgusel põrandast. See tagab ülimõnusa saunakogemuse.
Sauna seinte ehitus
Sauna seinad võiks tinglikult jagada kaheks - seinad kerise vahetus lähenduses ja teised. Kerise vahetus läheduses ei tohi olla ühtegi süttivat materjali. Täpne kaugust kerise kaugusest põlevmaterjalist on kirjas kerise juhendis. Mina kasutan alati kerise lähedal tulekindlaid materjale - antud juhul sai kasutatud mineriti plaati, mille kinnitasin metallkarkassile. Mineriti peal on klinkerplaat vastavalt soovidele. PS! Ole kindel, et sinu sauna korsten on paigaldatud nõuetekohaselt. See on asi, millega ei mängita. Kõik ülejäänud seinad ja lagi on kaetud fooliumiga, mille liitekohad on kaetud alumiiniumteibiga. PS! Mitte kasutada muid teipe. Need ei pea niiskusele vastu ja tulevad lahti.
Kerise ja lava vahele ehitasin tellistest piirde, mis on kaetud plaatidega. Kõrge temperatuuriga kohas peab kasutama väga elastset segu. Siin ei tohi hinna osas järeleandmisi teha. Põrand, millele keris toetud on ehitatud kaldega suudme poole, et vesi ikka põrandale tuleks ja trapi kaudu välja läheks.
Seinad ja lagi on kaetud termokuusest laudadega, mille all on 2cm paksune roovitis sammuga 50 cm. Lauad on kinnitatud klambrite ja kruvidega.
PS! Oluline on jätta seina ja lae vahele 2cm pilu, et kuum aur pääseks laudise taha. Lisaks on oluline, et aur saaks liikuda laudise taga. Pilu saab katta samast materjalist liistuga. Laudise kõrgus põrandast võiks olla min 5 cm.
Põranda plaatimine
Ideaalsel juhul võiks põranda plaatida enne laudise paigaldust, kuna plaadid peaksid ulatuma min 10 cm seintele. See tagab veekindluse. Antud töö puhul pidin seda tegema hiljem, kuna põrand oli ühes tükis pesuruumiga. Aga nõuded on samad ja seinakarkassi panemisel peab sellega arvestama. Igal juhul peab põranda plaatima enne lava tegemist.
Kõik äärel tuleb kindlasti korralikult silikooniga katta ja edasi võib alustada lava ehitamist. Plaatimisel kasutan alati väga elastset plaatimisegu. Muster sõltub maitsest, kuid suurte plaatide korral on tootja ette andnud, kuidas võib ja kuidas ei või. Seega jälgi kindlasti tootjapoolseid juhiseid.
Saunalava ehitamine
Saunalava kuju sõltub ruumist, kuid
kodukasutuses olevad saunad ei tohiks olla suured. On olemas teatud kuldsed reeglid. Näiteks ülemine lava peaks olema 110-130mm LAEST madalamal ja selle laius peaks võimaldama lamamist ehk ca 60 cm. Järgmine ehk madalam tase võiks jääda 35-40 cm kaugusele ülemisest jne.
Selles projektis kasutasin maksimaalselt ära ettenähtud ruumi ja arvestatud sai ka lastega, kes kõrgel istuda ei taha. Sellise kujunduse korral saavad lapsed olla keskmisel tasemele ja ülemisel tasemel olijatel on piisavalt jalaruumi.
Võimaluse korral, nagu ka selle projekti puhul ehitada platvormid ära käivatena. Siis on lihtsam puhastada ja uuesti vahaga katta.
PS! Kruvid ei tohi olla näha. Seega kõik lauad tuleb kinnitada seestpoolt.
Loodan, et see artikkel vastab su ootustele ja küsimusele kuidas ehitada hea saun.
Kui sa soovid, et me aitaks sind hea sauna ehitamisel, siis saada meile kiri.
Comments