Kuidas ehitada ise hea saun?

Updated: Apr 13


Sauna ehitamine ei ole keeruline. Ka saunalava ehitamine on lihtne, kui oskad akutrelli käes hoida, sest saunalava ehitusel kehtivad nö kuldstandardid. Sa saad sellega ise hakkama, seega miks sa peaks kellelgi maksma?


Siin on sulle ühe sauna ja saunalava ehitamise lugu. Kui sa tunned ennast ära, siis, ma loodan, see aitab sind ja suunab sind tegema läbimõeldud otsuseid. Kui sul tekib küsimusi, siis palun saada e-kiri aadressile toasjaaias@gmail.com .Sauna ehitamine sisuliselt nullist!

Antud töö sisaldas olemasolevate vaivundamentide tugevdamist, põrandatalade tugevdamist, põrandalaagide välja vahetamist ja selle alla tuuletõkkekanga paigaldamist. Laagide vahele soojustuseks kivivill kahes kihis, peale OSB. OSB peale finnfoam, kile, armatuurvõrk, põrandaküttetorud. Põrandavalu C25/30 tugevusklassiga. Seintes ja laes niiskuskindel kips, foolium, roovitis, termokuusest laudis. Lava on vahatatud naturaalne haab.

Põrand on plaaditud, juurde sai ehitatud kaitseekraan, et puukeris ei ohustaks saunatajaid ja põlevmaterjali.

Vaivundamendi tugevdamine, armeerimine, betooni valamine
Vaivundamendi tugevdamine uue killupadja ja betooniga.

Vaivundamendi tugevdamine


Kogu töö sai alguse olemasoleva vaivundamendi tugevdamisest, sest kergplokil, millel vundament põhines, ei olnud usaldusväärset alust ehk killupatja.


Tööde käigus eemaldati kergplokkide ümbert pinnast, lisati 50 cm perimeetris uus killupaid, puuriti ploki sisse armatuurraua jaoks vajalikud augud, ehitatud ümber ploki armatuurvõrk ning valati 25cm perimeetri ulatuses betoonist king.Laagide ja soojustuse paigaldus


vana maja põrandalaagide vahetamine, põranda paigaldamine, soojustuse paigaldamine
Põrandalaagide vahetus ja uue soojustuse paigaldus

Paigaldatud sai uued immutatud puidust põrandalaagid, mille samm varieerus 25cm ja 50 cm vahel. Vahe tulenes sellest, et välisseinte kandepostid olid kinnitatud otse tala peale, mille omaette prussile. See tähendas, et seinu ei hoia alt koos sisuliselt mitte miski. Õigeid lahendusi võib olla mitmeid, kuid kõige odavam ja efektiivsem oli laagide paigaldamisel jälgida, et laagid ulatuks seinast seina nii, et vastasseinte tugipostid saaks omavahel ühendatud. Ilusti sama sammuga paigaldatud laagid on küll ilus vaadata, kuid ohutus ennekõike.


Laagide alla paigaldati altpoolt tuuletõkkekangas. Tegemist on tuulutatava vundamendiga, seega oluline on, et tuul ja niiskus ei pääseks altpoolt soojustuse sisse. Soojustuseks on 100 + 50 mm kivivilla.


Kanalisatsiooni paigaldamine

Paralleelselt tuuletõkke ja laagide paigaldamisega paigaldasime kanalisaltsioonitorud kaldega 60cm pikkust = 1 cm langust.Põranda valamine

Põranda armeerimine, põrandakütte toru paigaldus ja betoonivalu
Põranda armeerimine, põrandakütte toru paigaldus ja betoonivalu

Põranda aluse moodustab OSB, mille peale läks otse 3cm finnfoam. Selle peale kile nii, et kile ulatuks ka min 20 cm seintele. Kile jääb niiskuskindla kipsi taha.


Kile peale 8mm armatuurvõrk, selle külge küttetoru. Põhimõtteliselt standard põrandavalu, paksusega 8 cm. Põra nda sisse nagu ikka

küttetoru ja

Sauna põranda trapi paigaldus ja mõõtmine
Sauna põranda trapi paigaldus ja mõõtmine

äravoolutrapp. Küttetoru 16 mm. Äravoolutra pi asukoht sai valitud lava järgi. Betooniks C25-30 tugevuseva betoon, kaldega trapi s


uunas. Et põrand tuleks kohe õige kõrgusega, panen mina seintele ja põranda sisse eelnevalt õigele kõrgusele alumiiniumkarkassi.


Hüdroisolatsiooni paigaldamine


On oluline meeles pidada, et betoon on poorne materjal ja see imab hästi niiskust. Märgades ja niisketes ruumides on oluline korralik vee- ja niiskustõke.

Mina alati katan betooni hüdroisolatsioonimastiksiga. Eelnevalt loomulikult tuleb üle

Hüdroisolatsiooni paigaldamine sauna põrandale
Hüdroisolatsiooni paigaldamine sauna põrandale

vaadata, kas põranda kvaliteet on hea, kalded korras, vajadusel saab isevalguva betooniga seda tasandada. Kui betoonpind on korralik, tuleb enne mastiksiga katmist see katta vastava tootja aluspinnavedelikuga. See tagab korralikku nakke. Loomulikult peab pind olema puhas ja kuiv. Mina panen alati ühe kihi naket, peale 2 kihti hüdrostoppi. See on juhuks, kui mastiks peaks alt vedama. Selle peale 2 kihti mastiksit. PS! Betoon peab saama enne min 2-3 nädalat kivistuda.


Seinakarkass jäi samaks. Kuna karkass oli sirgu, siis otse karkassile läks niiskuskindel kipsplaat. Kõik liitekohad on kaetud nii põranda kui laega ja plaatide vahed on kaetud lindi ja mastiksiga. See töö tuleks teha enne põranda valamist. Muidugi tuleb veel üks kiht mastiksit betooni ja seina ühendustesse, kuid

Kiplsplaadi paigaldamine seina ja veetõkke tagamine
Kiplsplaadi paigaldamine seina ja veetõkke tagamine

mulle meeldib mitmekordne kaitse. All on siiski OSB.

PS! Sauna puhul on oluline ventilatsioon - mina kasutan kahte sissepuhet (üks all ja teine võimalusel kerise koha) ja üks väljatõmme võimalusel diagonaalselt kerisega lava all 60 cm kõrgusel põrandast. See tagab ülimõnusa saunakogemuse.


Sauna seinte ehitus

Sauna seina ehitamine niiskuskindlast kipsplaadist
Sauna seina ehitamine niiskuskindlast kipsplaadist

Sauna seinad võiks tinglikult jagada kaheks - seinad kerise vahetus lähenduses ja teised. Kerise vahetus läheduses ei tohi olla ühtegi süttivat materjali. Täpne kaugust kerise kaugusest põlevmaterjalist on kirjas kerise juhendis. Mina kasutan alati kerise lähedal tulekindlaid materjale - antud juhul sai kasutatud minerti plaati, mille kinnitasin metallkarkassile. Mineriti peal on klinkerplaat vastavalt soovidele. PS! Ole kindel, et sinu sauna korsten on paigaldatud nõuetekohaselt. See on asi, millega ei mängita. Kõik ülejäänud seinad ja lagi on kaetud fooliumiga, mille liitekohad on kaetud alumiiniumteibiga. PS! Mitte kasutada muid teipe. Need ei pea niiskusele vastu ja tulevad lahti.


Kerise ja lava vahele ehitasin tellistest piirde, mis on kaetud plaatidega. Kõrge temperatuuriga kohas peab kasutama väga elastset segu. Siin ei tohi hinna osas järeleandmisi teha. Põrand, millele keris toetud on ehitatud kaldega suudme poole, et vesi ikka põrandale tuleks ja trapi kaudu välja läheks.

Sauna seina laudise paigaldamine
Termokuusest sauna laudis


Seinad ja lagi on kaetud termokuusest laudadega, mille all on 2cm paksune roovitis sammuga 50 cm. Lauad on kinnitatud klambrite ja kruvidega.

PS! Oluline on jätta seina ja lae vahele 2cm pilu, et kuum aur pääseks laudise taha. Lisaks on oluline, et aur saaks liikuda laudise taga. Pilu saab katta samast materjalist liistuga. Laudise kõrgus põrandast võiks olla min 5 cm.Põranda plaatimineSauna põranda plaatimine, plaatimistööd Tallinnas
Sauna põranda plaatimine

Ideaalsel juhul võiks põranda plaatida enne laudise paigaldust, kuna plaadid peaksid ulatuma min 10 cm seintele. See tagab veekindluse. Antud töö puhul pidin seda tegema hiljem, kuna põrand oli ühes tükis pesuruumiga. Aga nõuded on samad ja seinakarkassi panemisel peab sellega arvestama. Igal juhuk peab põranda plaatima enne lava tegemist.

Kõik äärel tuleb kindlasti korralikult silikooniga katta ja edasi võib alustada lava ehitamist. Plaatimisel kasutan alati väga elastset plaatimisegu. Muster sõltub maitsest, kuid suurte plaatide korral on tootja ette andnud, kuidas võib ja kuidas ei või. Seega jälgi kindlasti tootjapoolseid juhiseid.


Saunalava ehitamine


Saunalava kuju sõltub ruumist, kuid

kuidas ehitada saunalava, saunalava ehitamine
Lihtne ja odav saunalava ehitamine

kodukasutuses olevad saunad ei tohiks olla suured. On olemas teatud kuldsed reeglid. Näiteks ülemine lava peaks olema 110-130mm LAEST madalamal ja selle laius peaks võimaldama lamamist ehk ca 60 cm. Järgmine ehk madalam tase võiks jääda 35-40 cm kaugusele ülemisest jne.

Sellel projekil kasutasin maksimaalselt ära ettenähtud ruumi ja arvestatud sai ka lastega, kes kõrgel istuda ei taha. Sellise kujunduse korral saavad lapsed olla keskmisel tasemele ja ülemisel tasemel olijatel on piisavalt jalaruumi.


Võimaluse korral, nagu ka selle projekti puhul ehitada platvormid ära käivatena. Siis on lihtsam puhastada ja uuesti vahaga katta.

PS! Kruvid ei tohi olla näha. Seega kõik lauad tuleb kinnitada seestpoolt.