Miks mulle ei sobi eesti raam?


Raamimõõte on erinevaid ja eks see ole rohkem maitse, aga ka jõu küsimus. Siin ma kirjutan põhjusest, miks mulle ei sobi eesti raam ja mida ma ette võtsin. Teaduslikku siin midagi ei ole, see on minu kogemus lähtudes sellest ajast, mida ma saan oma mesilastele pühendada ja tegelikult kogu mesindusele üldse. Olen kasutanud neid 5 aastat, kuid olen üle läinud teisele mõõdule, pigem kahele teisele mõõdule. Sellest kohe lähemalt. PS! Eesti raam ei ole halb. Aimar Muhumaalt tõestab seda väga hästi. Aga lihtsalt mulle ei sobi.


Korpustaru meekorpus
Mett täis korpus

Eesti raam on kole suur ja seda mitmes vaates. Kui sa kasutad kümneraamilist korpust, siis see võib kaaluda 25 kg. Seda vinnata on lihtsalt kole raske. Loomulikult on olemas mehaanilised abivahendid ja kommertsmesinikud seda ka kasutavad, kuid mikro- ja väikemesinikel ei tasu see investeering ära. Saab ka nutikamalt.


Kuna raam on suur, ei ole mina veel näinud sellist peret, mis sügisel kataks korralikult üheksa kärjetänavat. See tähendab, et sügisel on vaja peret kitsendada kas siis kuuele või seitsmele raamile, mis tähendab lisatööd. Kevadel on vaja veelkord kitsendada, et mummidel oleks lihtsam hauet soojas hoida.


Aeg!


Kevadel hakkavad nad arenema, kuid esimene mõnus mesi tuleb juba kevadel. Võilill on väga hea. Mul kasvab suurtes kogustes nurmenukku. Ja ainuke koht, kuhu neil see panna on, on pesaraami, sest ilmselgelt teist korpust sa täisraamidega peale ei pane. Seda sealt kätte ei saa. Mõned vanemad asjalikud mesinikud kasutavad poolraami või koorimismagasini, kuid see tähendab automaatselt ERINEVA SUURUSEGA INVENTARI. Minule see ei sobi - raamidesse kärjepõhja panek on nii ajamahukas töö, et selleks mul aega ei ole. Elu tahab ka elamist.


Aeg!


Korje ajal hakkavad mesilased sisse tooma nektarit ja sellest mett tegema. Mike Palmer on öelnud, et kui veerand raamist on mett täis, oled juba hiljaks jäänud, kuna ülejäänud on täis nektarit ja seda pannakse juba ka pesaraamidesse. See tähendab vähem munemisruumi emale. See tähendab teate küll mida - redel vaja välja otsida. Aga ma olen mesilas vaid kord nädalas. Ma ei saa lubada sülemite tagaajamist, sest ma olen selle jooksu kaotanud. MA EI TOHI LASTA SÜLEMLEDA!


Aeg!


Korpuse kõrgus on 300 mm. Võiks ju osta kohe valmis plaate ja neist teha, kuid see läheb üsna kalliks maksma. Paljud teevad puidust raamidega, vineerist sisemusega, EPS vahele ja soome papp väliskülgedele, kuid see on minul läinud paari aastaga hallitama, linnud teevad liiga ja nugised ning hiired närivad end sisse. Lisaks võtab selliste kastide tegemine kole palju aega.


Aeg!


Lahti kaanetamine on keeruline. Jah, suurtel mesinikel teeb seda masin. Väiksematel see investeering küll ära ei tasu, kui just laps kindlasti äri üle ei võta. Temal ehk õnnestub lõpuks. Kaanetamisnoad ja noad üldse on piisavalt lühikesed, et lahti kaanetamisele läheb kole palju aega. On ka olemas soojusnoad, kuid ka nendega on palju jamamist. Kärjekahvlist ma üldse ei räägigi.


Aeg!


Raamide ettevalmistus on kole keeruline. Kärjepõhja asetamine on eesti raamile ikka väga aeganõudev protsess. Kiiremaks asjaajamiseks on olemas nö JIG-id. Ka eestlased kasutavad, mõned JIG-id on päris huvitavad. Ja siis see kärjepõhja sulatamine traatidele. NO KUULGE!!! Proovi, kuidas tahad, ühele raamile kulub ikka 5 minutit.


Aeg!


Minu lahendus. Ma lõin omale ise raamimõõdu, mis arvestab eelpool olevaid puudujääke, mis minule ei sobi. On selge, et olemasolevat inventari ei saa minema visata. Väga väärtuslik. Lisaks ei ole nii lihtne perede ületoomine ühelt raamimõõdult teisele.


MA LÕIKASIN OLEMASOLEVAD EESTI RAAMID LIHTSALT 190 MM PIKKUSTEKS (muidu 277) ja ülaliistu keskele lõikasin kuni raami õlgadeni prao.


Mida ma võitsin?

AEGA!!!!!


Ma ostan raamid juppidena, lõikan kohe 190 mm pikkusteks, teen ülaliistu saega pikad praod kuni õlgadeni, aga ei lõika läbi. Löön raamid kokku, painutan ülaprao natuke laiali ja asetan selle vahele kärjepõhja, mis ulatub peaagu põhjani. Küll mummid ise kinnitavad. Põhi on kindlalt ülaliistu vahel kinni PS! EI MINGIT TRAATIMIST. Nii väikese pindalaga kärg ei lähe vurritamisel katki. KONTROLLITUD MITU HOOAEGA.


Ei mingit traatimist, ei mingit sulatamist. Aeg, mis kulub lõikamisele on minimaalne, kui seda teha 10 tk korraga.


Ehituspoes on müügil lauad 22 mm * 200 mm. Seega koheselt on sul õiges mõõdus õige materjal olemas. Lõika õiged pikkused, tee raami õlale süvend ja naeluta kinni. KÕIK. Ei ole odavamat ja tõhusamat meetodit.


Kümneraamiline korpus täitub peakorje ajal täpselt nädalaga ja peakorje ajal ei pea ma nädala sees küüsi närima või lausa kohale minema.


Kevadel esimese korje ajal lisan täiskorpuse peale ja ei ole muret, et pesa maha jahtub ja areng pidurdub. Nektar läheb üles, emal all korralikult munemisruumi ja saab oma pesa ise vormida. Loomulikult tuleb ta ka üles, kuid seda saab vältida sellega, et jätab suuremad vahed - mina panen kümne raami asemel üheksa ja kärjetänavad on laiemad. Ema ei tule üles.


Meevõtmise ajal on kümneraamiline korpus parajalt raske, kuid piisavalt kerge, et seda tassida ka pikema maa taha.


Pere talvitub ühes korpuses täies ulatuses ja kõik kärjevahed on täidetud. Sööta jätkub ilusti kevadeni.


Lahtikaanetamine on lihtne, kuna nuga liigub mööda kärje külgesid ja ei vaju sisse. Kasta ainult aegajalt sooja vee sisse.


Ja mis peamine - KOGU KÄRJEMAJANDUS ON ÜHTE MÕÕTU! Vahet ei ole, kas kasutad tootmisperes pesaraamidena või meeraamidena. Või kasutad iduperedes või kasvatad paarumisperes sellega emasid. On ainult üks kärjemõõt ja minule sobib see imeliselt hästi.


Aga nüüd ma hakkan kasutama Langsthrot`i. Kuigi korpuste tegemine on keerulisem, on mul idee, kuidas viia raami ettevalmistus viielt minutilt viiele sekundile.


Päikest!


256 views1 comment