Toimepidev mesila

Updated: Mar 1, 2019

Ootan uskumatult suure ärevusega võimalust tegeleda väikeste preilidega ja ühe ägeda prouaga. See on nii rahustav. Mõtlesin, et kirjutan paar rida mesilast kui toimepidevast ja iseseisvast üksusest ning mida selleks vaja on. Olen tegelenud alles 5 aastat, kuid ei möödu aastat, mil keegi "vanake" tohutute kogemustega staažmesinik ei räägiks, kuidas vaja toetada ja kindlustada mesilasperesid. Aga mina ütlen, et toetus ja kindlustus on sul olemas- su enda mesilased.


Heade omadustega emade kasvatamine on üks oluline osa toimepidevast mesilast
Heade omadustega emade kasvatamine on üks oluline osa toimepidevast mesilast

Ei hakka salgama, et päris kõike, mis ma räägin ma ise välja mõelnud ei ole. Ja ei peagi. Selles asja tuum ongi. Peamised fundamentaalsed asjad on paigas juba ammu. Kahjuks jälgib ka mesindus vahel teatud "moevoogusid".


Tänapäevase efektiivse ja toimepideva mesinduse sünnipaigaks loetakse Buckfast Abbey kloostrit, kus kohalikud mungad viisid läbi teaduslikke katseid. Erilise panuse tänapäevase mesinduse algusele ja massidesse jõudmisele on andnud sealsamas kloostris mesindanud vend Adam, kelle tegemistest on välja antud ka raamat. Soovitan kõigil lugeda.


Kui endal aega ja huvi pole, et raamatut lugeda, siis soovitan Youtube's vaadata USA mesiniku Mike Palmeri esitlus (https://www.youtube.com/watch?v=nznzpiWEI8A)

Kui võtta hästi lühidalt kokku, mida on vaja toimepideva mesila rajamiseks, siis need on:

- heade omadustega emad ja nende kasvatamine;

- idupered (iglise keeles kui nucs);

- hea talvitumine;

- ravimine.


Selles osas ma tahan keskenduda iduperedele. Eelistan kasutada sõna kasvatuspere, kuigi arvatavasti arvamusliidritest mesinikud tahavad mu kõri läbi närida. Miks kasvatuspere? Kohe seletan.


Kasvatuspere on mesila kindlustus. Iga tootmispere kohta peaks olema 4 kasvatusperet. Nende ülesanne ei ole toota mett, kuigi neilt saab hooaja jooksul ca 15 kg mett.

Nende ülesanne on:

- ASENDADA TALVEKAOTUSI ehk asendada tootmisperesid (kasvatada sissetulekut);

- nõrkade perede emade asendamine (kasvatada uusi emasid koos perega);

- tootmisperedes sissetuleva mee koguse suurendamine läbi haudmeraamide lisamise (kasvatada tootmisperedele lisatööjõudu peakorje ajaks);

- suurendada sissetulekut ehk võimalus neid müüa (kasvatavad raha);

- olla haudmejaamad (kasvatavad lisahauet nii nõrkadele peredele, uutele kasvuperedele kui ka emakasvatusperedele);

- kasvatada emasid või ehitada üles ja hooldada emakuppe.


Seega mesila kindlustus on idupered, minu mõistes kasvatuspered. Kuidas neid saada? Mida selleks vaja?

Mina kasutan, nagu ka Mike Palmer ja paljud Kanada suurmesinikud, kümneraamilist korpust, mille keskele on pandud vahelaud, mis lahutab sinna paigutatavad kaks peret. Jah, ühes tavapärases tarus on 2 peret. Neil on oma põhi ja oma lennuava, kokku nad ei puutu. Nende peal on aga eraldi korpused. See on sisuliselt tavaline kümneraamiline korpus, mis on justkui keskelt läbi lõigatud. St välismõõtmetelt on kaks poolikut korpust täpselt sama suured, kui on üks täiskorpus. Seega ei teki probleeme inventari sobitumisega. Sellest räägin kindlasti mõnes teises postituses, kui tähtis on omada õiget inventari kohe alguses.


Seega üks talvituv idupere või kasvatuspere on neljal raamil (langsroth, eesti raam on liiga suur, minul on oma mõõt hetkel). Korje tipul on pere suurus mitte rohkem kui 12 raami ehk 4 +4 +4. Ja needsamad kasvatuspered kasvatavad sulle ka teisi kasvatusperesid ja emasid. Kaheksaraamilisest kasvatusperest on võimalik võtta kaks raami koos mesilaste ja haudmega, lisada sinna juurde üks tühi raam ja üks toiteraam ja ema ning sul ongi olemas teine kasvatuspere. Kui sul on olemas 5 kasvatusperet, siis nendest on hooaja jooksul sul võimalik teha 20. Imeline, onju.


Lisaks saad kasvatusperesid nendest tootmisperedest, mis ei tooda piisavalt. Pole mingit mõtet majandada peret, mis ei tooda. Pigem võta see lahti ja jaga kolmeks-neljaks kasvatuspereks ehk idupereks, lisa ema või lase neil ise teha ja sul on järgmine aasta olemas 4 uut peret. Loomulikult on asi natuke raskem, kuna neil tuleb silma peal hoida ja vajadusel lisada hauet. Nad peavad sügiseks olema piisavalt tugevad, et talvele vastu minna. Need üldpõhimõtted on kirja pandud juba rohkem, kui sajand tagasi.


Seega, sõbrad ja eriti algajad mesinikud - minu soovitus teile - õppige enne tegema kasvatusperesid ja kasvatama emasid. Kui see on käpas, siis mõelge raha teenimisele. Ja PS! Lamavtarud ei ole efektiivse mesinduse valemis. Lamavtarud on neile, kellele lihtsalt meeldib mesilastega jännata oma lõbuks. Rääkigu gurud, mida tahavad - efektiivne mesindus põhineb korpustarudel. Kindlasti olete lamavtarude eelistena kuulnud heast talvitumisest. Las ma teile ütlen - mesilased EI KARDA KÜLMA. MESILASED KARDAVAD NIISKUST JA TUULETÕMMET. Aga kui teile meeldib lihtsalt äge majake aianurgas - jah, laske käia. Need on tõesti ilusad.


Sven

676 views1 comment